– Dårlig søvn kan gi ADHD-symptomer hos barn. Barnelegepsesialist Annette Resch har sett hva barn sliter med, og hun skisserer løsninger.
Om barn i Hemalipodden: – Vi blir ofte avvist med at det er “naturlig og normalt” når barn sliter med uro, dårlig søvn, fordøyelse og magesmerter. Ikke slå deg til ro med at barnet ikke har det bra, understreker barnelegespesialist Annette Resch.
Hun har bakgrunn fra sykehus og privat klinikk. Selv tok de grep i familien da barna strevde med magesmerter og dårlig søvn.
Hør Annette Resch i Hemalipodden om:
– Hva sliter barn og unge med, hva kan hjelpe?
– Snorking er et respirasjonsproblem som bør behandles.
– Betydningen av nesepust.
– Dårlig søvn kan gi ADHD-symptomer hos barn.
– Legens rammebetingelser er endret, legen har mindre autonomi.
– Frykt bidrar til at miljøet blant helsepersonell ikke er så kollegialt som det burde.
Barn, ADHD, autismespekteret
Vonde år med sønnens sykdom og systemets stengsler ga Gro Raugland (f. 1975) dyptgående kunnskap om årsaker. Den deler hun i sine bøker: Tim – en mors historie om autisme og ADHD og Tim og Amys matbok.
-Annonse-
– Autisme, eller autismespekterforstyrrelse, anses av mange å være en medfødt psykisk lidelse. Min tankegang blir betraktet som ekstremt kontroversiell. Psykiatrien dominerer i synet på og dermed behandling av autisme. Derfor måtte jeg kjempe for å få gehør for at kostholdet kunne endre Tims atferd og bruke det i stedet for psykofarmaka, sier Gro.
I dag er sønnen Tim en voksen, glad, velfungerende fyr!
Les intervjuet med Gro Raugland.
Siste episoder av Hemalipodden
Journalist Rebecca Mistereggen etter EU-høring om covid: – Vi har blitt lurt!
Kjersti Rinde Omsted: – Det er helheten som skaper helse.
Biopat Renate Haug: – Vi må selv ta ansvar for helsen.
Terje Toftenes: – Jeg tror på en framtid uten frykt for kreft.